• curly

NOKTURNAL ENÜREZIS - ÇOCUKLARDA VE YETİŞKİNLERDE ALT ISLATMA HAKKINDA BİLGİLER

Gece İdrar Kaçırma Ve Gündüz İdrara Çıkma Oranı Nedir? Islatma Tedavisine Kaç Yaşında Başlanması Tavsiye Edilir? Ve Çocukları Alt Islatan Ebeveynler İçin Tavsiyeler.

Çocuklarda kontrolsüz idrara çıkma çok yaygındır. Alt ıslatma genellikle 7 yaş civarında durur . 7 yaşında, her yedi çocuktan biri hala uykusunda ıslanır ve kısa bir süre sonra ıslanma oranı sadece yaklaşık% 5'e düşer.

Gece enürezis erkeklerde daha yaygındır.

Islanma, yalnızca çocuğu veya ebeveynlerini rahatsız ediyorsa sorunlu kabul edilir. 5 yaşın altındaki çocuklarda fenomeni bir problem olarak ele almak hiç de alışılmış bir şey değildir. Genellikle ıslatma, çocuğun 'pijama partisi' gibi sosyal faaliyetlere katılmasını engellediğinde tedavi isteği ortaya çıkar.

Tıbbi tavsiye ile birlikte belirli yöntemler sorunu hafifletebilir. 5 yaşın altında tedaviye başlamak alışılmış bir şey değildir.

Islatma türleri

Sorunun ne zaman başladığına bağlı olarak iki tür ıslatma bulunur. Bunlar:

1)Çocuğun doğduğundan beri asla altını ıslatmayı bırakmadığı bir durum.

2)En az 6 aydır altını ıslatmayan bir çocuğun ıslanmaya dönmesi durumudur.

Gündüz Alt Islatma

5 yaşından sonra, gece idrar kaçırma gündüz idrara çıkmaya göre çok daha yaygındır, ancak bazı çocuklar gün içinde iyi idrara çıkmaya devam eder.

Çoğu durumda, gündüz idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonu veya idrar sisteminin aciliyetine ve sıklığına neden olan yapısındaki problemlerden kaynaklanır. Gündüz ıslanmasının diğer nedenleri arasında mesanenin aşırı çalışması ve çocuğun işlevini zorlaştıran tutma ve boşaltma alışkanlıkları sayılabilir.

Yetişkinlerde Alt Islatma

Her 100 kişiden 1'i yetişkinken bile ıslanmaya devam ediyor. Bazı insanlar daha büyük yaşta alt ıslatmaya başlayabilir. Bu durumlarda bir üroloğa (üriner sistem ve böbreklerin tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor) danışın.

Çocuk Neden Alt Islatıyor?

Durumun genellikle açık bir nedeni yoktur. Ancak çocuk suçlanmamalıdır.Bazı aileler arasında fenomenin yaygınlığı vardır.

Çocuk aşağıdaki nedenlerle ıslanıyor olabilir:

 • Mesane kapasitesini aşan idrar hacmi.

 • Mesanenin çok az idrar depolayabildiği bir durum olan mesanenin aşırı aktivitesi.

 • Çok derin uyku.

Bazen kabızlık ve alt ıslatma arasında bir bağlantı olabilir, özellikle de çocuk her gece alt ıslatmazsa, sadece ara sıra bu durumu yaparsa. Bu çocuklarda gün içinde boşaltım yapmazsa ıslanma meydana gelecektir. Kabızlığı tedavi etmek genellikle ıslanma sorununu çözer. Tedavi edilmeyen kabızlık ıslanmayı tedavi etmeyi zorlaştırır.

Bazı durumlarda ıslanma çocuğun yaşadığı zihinsel sıkıntıdan kaynaklanıyor olabilir. Nadir durumlarda, idrara çıkma, çocuğun tip 1 diyabet gibi başka bir tıbbi sorundan muzdarip olduğunun ilk işaretidir.

Islatma Tedavisi

Çocuğun akşamları içtiği içecek miktarını sınırlamak ve yatmadan önce tuvalete gitmeyi sağlamak gibi kendi kendine denenebilecek yöntemler genellikle ilk olarak önerilmektedir.

Bu tür yöntemler yardımcı olmazsa, zil tedavisini deneyebilir ve hatta ilaç tedavisini düşünebilirsiniz.

Çocuğu cezalandırmamak ya da ıslatmaktan suçlu hissettirmemek çok önemlidir.

Ebeveynler için ek ipuçları:

 • Evde büyük bir sorun haline getirmeyin.

 • Çocuğu lavaboya zamanında uyandığında övün.

 • Yatağı plastik bir örtü ile koruyun.

 • Gün içinde sıvı içeceklerin içilmesi teşvik edilmesi ve akşamları sıvı alımının sınırlandırılması tavsiye edilir.

 • Yatmadan önce idrara çıkmayı teşvik edin.

 • Çocuğun geceleri lavaboya gitmesini kolaylaştırmak için lavaboda ışığı açık bırakın.

 • Islatmanın olmadığı günlerde masaya yıldız bırakması sağlanarak motivasyon artıracak yöntemler deneyebilirsiniz.

 • Çocuğunuzu tuvalete gitmesi için birkaç saat uyuduktan sonra uyandırmayı düşünebilirsiniz.

Alt Islatma Nedenleri

Çoğu durumda, ıslanmaya neden olan bariz bir nedeni belirlemek zordur, ancak çoğu zaman, ıslanan çocuğun ailesinde benzer durumlar bilinmektedir. Durum için çocuğu suçlamayın.

Uzmanların birçoğu, bunun birkaç faktörün bir kombinasyonu olduğuna inanıyor. Geceleri ıslanmaya neden olan yaygın nedenlerin çoğu, aynı zamanda gün içinde ıslanmaya neden olanlardır.


1)Mesane sorunları

Mesane, pelviste bulunan ve idrarı depolamak için kullanılan içi boş, balon benzeri bir yapıdır. Mesane dolduğunda, idrar vücuttan dışarı atılır.Erkeklerde üretra penisten geçerken, kadınlarda üretranın ucu vajinanın açıklığına (vajina açıklığı ile klitoris arasında) ulaşır.

Bazı ıslanan çocuklar mesane aşırı aktivitesinden muzdariptir. Bu durumda mesane aktivitesini kontrol eden kaslar kontrolsüz bir şekilde kasılır ve istemsiz bir şekilde idrarını tutamaz.

2)Artmış idrar üretimi

İdrar böbrekler tarafından üretilir. Böbrekler atık ürünleri kandan uzaklaştırır. Bunlar mesaneye akan idrar sıvısını oluşturmak için suyla karıştırılır.

Bir çocuk ne kadar çok su içerse, böbrekler tarafından o kadar fazla idrar üretilir. Bu nedenle, çocuk akşamları çok fazla sıvı içerse, bu, özellikle mesane hacmi küçükse, gece boyunca idrara çıkma artışına neden olabilir. Kola, çay veya kahve gibi kafeinli içecekler idrar üretimini ve atılımını artırır.

Bazı çocuklarda ıslanmaya, idrar üretim sürecini kontrol eden vazopressin hormonundaki bir eksiklik neden olur. Bu durumda mesane böbrekler tarafından üretilen idrar miktarını kontrol edemez.

3)Gece uyanma güçlüğü

Mesanede belirli miktarda idrar birikmesi, beyne tuvaleti boşaltmak için gerekli olan bir sinyaldir. Çoğu insan için, gece uykusu sırasında bile bu sinyal onları uykusundan uyandıracaktır. Ancak bazı bebeklerde ve özellikle derin uykuya dalmış küçük çocuklarda beyin bu sinyale yanıt vermez ve zamanında uyanmazlar.

Alternatif olarak, bazı çocuklarda mesaneyi şekillendiren sinirler henüz tam olarak gelişmemiştir ve bu nedenle beyne yeterince güçlü bir sinyal gönderemez.

Karanlıktan korkan çocuklar, idrar yapmak zorunda kaldıkları için uyanmış olsalar bile gece tuvalete gitmekten kaçınabilirler.

4)Islanmaya neden olabilecek diğer tıbbi durumlar

Bunlar şunları içerir:

 • Kabızlık.

 • Yeni yürümeye başlayan çocuğun bağırsakları bildirilmemiş dışkı ile doluysa mesaneye baskı yapabilir.

 • Tip 1 diyabet .

 • İdrar yolu enfeksiyonu .

 • Mesane taşı gibi idrar sistemi sorunları.

 • Mesaneyi şekillendiren sinirlerde hasar (belirli yaralanmalar veya doğum kusurları nedeniyle).

Bunları tamamen ortadan kaldırmak için bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

5)Duygusal problemler

Bazı durumlarda, ıslanma, çocuğun üzüldüğünün bir işaretidir ve yeni bir ortama girme, aileye yeni bir bebeğin katılması veya taşınan ev gibi olaylarla ilgili olabilir.

Çocuğun en az altı ay kuruduktan sonra ıslanmaya döndüğü bir durum 'ikincil ıslanma' olarak bilinir. Bu duruma genellikle stres veya kaygı neden olur.

Çocuğu sizinle ya da güvendiği başka bir yetişkinle yaşadığı zorluklar hakkında konuşmaya teşvik edin.

Islatma Tedavisi

Çocuğunuz henüz 5 yaşındaysa çoğu durumda tıbbi yardım almaya gerek yoktur. Daha büyükse bir çocuk doktoruna danışın.

Tedavi planı, aşağıdakiler dahil bir dizi faktöre göre belirlenecektir:

 • Islatma sıklığı.

 • Islanma, çocuğu ve ailesini nasıl etkiler.

 • Çocuğun uyku alışkanlıkları.

 • Çocuğun ve ailesinin farklı tedavi seçenekleri hakkında ne düşündüğü.

Tedavi Yöntemleri

1)Sıvı alımını sınırlayın

Çocuğun gün boyunca yeterince sıvı aldığından emin olun. Yatmadan önce akşamları aşırı içmekten kaçınmanız tavsiye edilir.Gece idrara çıkma ihtiyacını artırdığı için kola, kahve, çay gibi kafeinli içeceklerden uzak durulması önerilir.

2)Düzenli olarak lavaboya yürümek

Çocuğun sadece acil olarak boşaltması gerektiğinde değil, gün içinde düzenli olarak tuvalete gitmeye alışması tavsiye edilir. Sağlıklı çocukların çoğu günde 4-7 kez idrar yapar.

Çocuğunuzu yatmadan önce tuvalete gitmeye alıştırmalısınız.

3)Zili kullanma

Pijamalarınıza takılı bir zil kullanabilir ve çocuk ıslanmaya başladığında bip sesi çıkartabilirsiniz. Birkaç ay sonra çocuk, bip sesi olmadan bile tam bir su toplaması hissini tanımayı öğrenir. 7 yaş üstü her 10 çocuktan yaklaşık 8'i bu yöntemle ıslanmayı bırakacaktır.

Zili kullanmak için ipuçları:

Çocuğun işbirliği yapması ve bırakmak istemesi önemlidir.

Zil her gece düzenli olarak kullanılmalıdır.

Bip sesini tanıyın ve çocuğu ve aile üyelerini geceleri bip sesi çıkarmaya hazırlayın.

Çocuğa zili kendi başına bağlaması öğretilmelidir.

Çocuğa biplemeyi nasıl durduracağı öğretilmelidir.

Çocuğa gece tuvalete kalktıktan sonra bile zili yeniden çalıştırması anlatılmalıdır.


3)Fizyoterapi

Fizyoterapi çocuğa mesaneyi eğitmeyi ve kontrol etmeyi öğretebilir. Zamanla çocuk ona daha fazla tutunabilecektir.İdrar ve uyku sırasında bile idrara çıkma isteğini belirleyin.

4)İlaç Tedavisi

Islanmayı tedavi eden ilaçlar vardır ancak bazı durumlarda ilacı kesmek sorunun tekrar etmesine neden olur.

Islatmayı (özellikle gece idrar kaçırmayı) tedavi etmek için kullanılan ana ilaca desmopressin denir. Yatmadan önce bir tablet halinde verilir. İlaç gece oluşan idrar miktarını azaltır ve hemen etki eder. Kısa süreler için veya çocuğun ev dışında uyuması gibi özel durumlarda kullanılabilir.

Desmopressinin yan etkileri arasında burundan kanama, baş ağrısı ve karın ağrısı. Doktor, çocuğun ilacı vermesinin önerilmediği durumlardan muzdarip olmamasını sağlayacaktır.

Desmopressin ile tedavi oksibutinin adı verilen başka bir ilaçla (antikolinerjik aileden) birleştirilebilir. Oksibutinin, mesane kaslarını gevşeterek çalışır ve böylece idrarı depolama kabiliyetini artırır ve idrara çıkma ihtiyacını azaltır. Bu tedavinin yan etkileri arasında hasta hissetme, ağız kuruluğu, baş ağrısı,kabızlık veya ishal. Belirtiler genellikle bir alışma döneminden sonra geçer.

Bazen ıslatmayı tedavi etmek için kullanılan bir başka ilaç da imipramindir. İmipramin ayrıca mesane kaslarını gevşetir ve böylelikle idrarı depolama kabiliyetini arttırır ve idrar yapma ihtiyacını azaltır. Bu ilacın yan etkileri arasında baş dönmesi, ağız kuruluğu, baş ağrısı ve iştah artışı sayılabilir. Ciddi çekilme semptomlarından kaçınmak için Impermine almayı bir kerede bırakmayın.

5)Tamamlayıcı Tıp Tedavileri

Akupunktur gibi tedavileri de deneyebilir veya hipnoz. Bu tedavilerin etkinliği henüz kanıtlanmamıştır. Bu tedavilere karar vermeden önce ilgili hekime danışmanız tavsiye edilir.

Ebeveynler İçin İpuçları

Islanmayı önlemenin anahtarı sabırlı ve çocuğu desteklemektir.

Çocuğu yatmadan önce tuvalete gitmeye teşvik edin. Gece tuvalete gitmeyi kolaylaştırmak için ışığı açık bırakın veya bir gece lambası açın.

Çocuğu cezalandırmayın. Ona bunun yakında başlayacak uygun bir süreç olduğunu açıklayın. Lavaboda zamanında uyandığında onu övün.

Bazı ebeveynler motivasyonu artırmak için, çocuğun her gece ıslatmadan biriktirdiği çıkartmalar veya yıldızların olduğu bir masa gibi yöntemler kullanır. Birkaç yıldızın birikmesi çocuğa bir ödül verir. Bu yöntem, yıldız birikiminin başlamasından yalnızca birkaç ay sonra meyve verir, ancak uzun vadede çok etkilidir.

Çocuğu yatmadan önce içmekten kaçınması için cesaretlendirmeye çalışın. Kola gibi kafein içeren içeceklerden özellikle kaçınılması önerilir. Öte yandan çocuğun gün içinde özellikle su içmesini sağlamak önemlidir. Gün içinde çok içmek, çocuğun mesanede daha uzun süre daha fazla idrar tutmayı öğrenmesine yardımcı olur.

Yatağı korumak için kumaş örtü altında plastik bir örtü kullanmalısınız.

Gece bezleri kullanılabilir (gece uykusuna uyarlanmış bir tür özel çocuk bezi), ancak bu önlem çocuğu idrar kaçırmayı tespit etmeye teşvik etmez ve bu nedenle uzun vadeli iyi bir çözüm değildir.171 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör